Програм ИНОВА доприноси усклађивању понуде и тражње на тржишту рада кроз бесплатне обуке и програме доквалификације

26/11/2024 Програм ИНОВА доприноси усклађивању понуде и тражње на тржишту рада кроз бесплатне обуке и програме доквалификације
Привредним друштвима омогућене субвенције на три плате у износу до 600 долара мјесечно

На Машинском факултету у Бањој Луци, 26. новембра, представљени су досадашњи резултати Иницијативе за одрживо запошљавање ИНОВА које подразумијевају обуке за дугорочно незапослене, као и бенефите за привредна друштва која ангажују раднике који ће проћи кроз овај програм.

Међу најтраженијим обукама су обуке за CNC оператере које врши Машински факултет у Бањој Луци, а кроз програм ИНОВА полазници ће стећи вриједна знања и вјештине управљања овим машинама потпуно бесплатно.

Машински факултет у Бањој Луци има дугу и препознатљиву традицију. Школујемо машинске инжењере, односно стручњаке у области машинства готово 50 година. Међутим, препознали смо да постоји потреба за специфичним знањима и вјештинама које се траже на тржишту рада, а које факултет може да понуди кроз програм обука доквалификације и преквалификације, те смо тако формирали обуке за CNC оператере и CNC програмере кроз које је до сада прошло више од 700 људи. Отуда и наша сарадња са Подручном привредном комором Бања Лука и осталим партнерима у програму ИНОВА, јер ће кроз овај програм дугорочно незапослени кандидати, односно полазници, проћи обуку за рад на CNC машинама потпуно бесплатно, што ће им повећати шансу за запослење, јер јасно је овај профил квалификованих радника веома тражен на тржишту рада“, рекао је проф.др Бранислав Средановић, Координатор CNC обука на Машинском факултету у Бањој Луци,  те нагласио да су обуке на факултету већ почеле и да су утисци полазника, али и едукатора веома позитивни.

Дио полазника програма ИНОВА се опредијелио за стицање практичних знања у области рачуноводства, административног пословања, продајних вјештина и маркетинга, које ће похађати на Универзитету за пословне студије у Бањој Луци.

„Свјесни смо да код послодаваца велику предност имају они кадрови који посједују практично знање и чији процес обуке и прилагођавања радним процесима траје краће, стога смо у наш наставни програм и наставне методе имплементирали управо велики проценат практичне наставе, односно стицања практичних знања. Тако је и када је ријеч о обукама које организујемо у оквиру програма ИНОВА. Наши полазници ће проћи кроз курс, односно обуку у области рачуноводства, административног пословања, продајних вјештина и маркетинга, која се садржи од 75% практичног рада, што ће им омогућити да стекну вјештине које ће им значајно олакшати и убрзати процес проналаска запослења“, поручила је проф.др Биљана Козић Рађеновић, Ректор Универзитета за пословне студије у Бањој Луци.

Горан Рачић, Предсједник Подручне привредне коморе Бања Лука, која је носилац програма ИНОВА, представио је досадашње резултате пројекта, те подсјетио да је овај пројекат усмјерен на дугорочно  незапослене особе, односно, особе које се налазе на евиденцији Завода за запошљавање дуже од 12 мјесеци.

У првој фази је контактирано више од 300 особа, од чега је њих 100 одлучило да уђе у пројекат и прати такозвани кориснички пут. На овом путу, наши корисници су прошли профилисање и каријерно вођење стручног тима психолога и андрагога, након чега су и усмјерени на ове едукације које су у складу са њиховим могућностима, али и очекивањима и жељама за усавршавање“, рекао је Горан Рачић, те је позвао привредна друштва да искористе ову прилику и кроз програм ИНОВА ангажују CNC оператере, CNC програмере, рачуновође, трговце, административне раднике који су им потребни, јер на тај начин добијају не само обучене раднике, већ ће кроз пројекат моћи да користе и друге значајне бенефите од којих је истакао субвенцију на три плате у мјесечном износу до 600 долара.

Том приликом, гости те партнери и учесници програма ИНОВА посјетили су просторије Машинског факултета у Бањој Луци у којима се врше обуке за CNC оператере те разговарали са полазницима као и едукаторима.

Подсјећамо програм Иницијатива за одрживо запошљавање – ИНОВА је покренут у јулу ове године, а има за циљ да успостави иновативни и одрживи модел сарадње институција тржишта рада и социјалне заштите, образовних институција, специјализованих организација и експерата, у сврху повећавања могућности за запошљавање дугорочно незапослених особа на подручју д‌јеловања ЈУ Завод за запошљавање Филијала Бања Лука.

ИНОВА активности се реализују у оквиру пројекта ЕУзаЗапошљавање који уз подршку Европске уније, Шведске и Међународне организација рада у БиХ нуди могућност запослења младима, женама из руралних подручја, рањивим групама укључујући особе с инвалидитетом, Роме/киње и дугорочно незапослене особе.

Ове активности се реализују у оквиру пројекта ЕУзаЗапошљавање који финансирају Европска унија са 4 милиона еура и Шведска са један милион еура, а реализује Међународна организација рада у БиХ. ЕУзаЗапошљавање има за циљ побољшање социо-економске ситуације и услова живота у Босни и Херцеговини и усмјерен је на повећање могућности запошљавања младих, жена из руралних подручја, особа с инвалидитетом, Рома и дугорочно незапослених особа, комбиновањем програма бесповратних средстава и техничке помоћи.

За више информација о пројекту ЕУзаЗапошљавање, посјетите www.eu4employment.ba и канале на друштвеним мрежама (Инстаграм, Facebook и YouTube).