Savjet za proizvodnju i trgovinu farmaceutskim proizvodima, medicinskim aparatima i zdravstvene usluge djeluje u Područnoj komori od 2013. godine nakon inicijative privrednih društava iz navedenih oblasti o formiranju Savjeta.

S obzirom da djelatnost proizvodnje i trgovine farmaceutskim proizvodima, medicinskim aparatima i zdravstvene usluge, ima specifičnu problematiku poslovanja, a da su članice Komore koje obavljaju predmetne djelatnosti djelovale u okviru tri različita Savjeta Komore, Upravni odbor Komore je odlučio da osnuje posebno tijelo za zastupanje interesa privrednih subjekata iz navedenih oblasti.

U okviru Savjeta djeluju članice Komore koje pretežno obavljaju sledeće djelatnosti:

21.10 Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda

21.20 Proizvodnja farmaceutskih preparata

32.50 Proizvodnja medicinskih i stomatoloških instrumenata i pribora

26.60 Proizvodnja opreme za zračenje, elektromedicinske i elektroterapeutske opreme

46.46 Trgovina na veliko farmaceutskim proizvodima

47.73 Apoteke

47.74 Trgovina na malo medicinskom robom i ortopedskim pomagalima u specijalizovanim prodavnicama

Aktivnosti Savjeta za proizvodnju i trgovinu farmaceutskim proizvodima, medicinskim aparatima i zdravstvene usluge Komore odvijaće se u skladu sa ciljevima utvrđenim Programom rada Komore i nadležnostima utvrđenim Zakonom o PKRS i Statutom Područne privredne komore Banja Luka.

Najznačajniji zadaci Savjeta su:

• Razmatranje problematike poslovanja zdravstvenih ustanova s ciljem predlaganja mjera za kreiranje povoljnijeg privrednog ambijenta i podizanje konkurentnosti privrede;
  • Analiza poslovanja proizvodnje i prometa farmaceutskim proizvodima, medicinskim aparatima i zdravstvene usluge;
  • Kreiranje prijedloga za ekonomsku politiku;
  • Praćenje zakonske regulative, davanje prijedloga, mišljenja i preporuka u vezi izmjena i dopuna postojećih zakona, kao i kod donošenja novih.
  • Učešće u javnim i stručnim raspravama;
  • Saradnja sa resornim ministarstvom o pitanjima od važnosti za oblast apotekarske djelatnosti, te
  • Druga pitanja koja se nametnu zbog svoje važnosti.

Savjet broji sedam članova i novi saziv je konstituisan 2017. godine na mandat od četiri godine. Rad Savjeta se uređuje opštim aktima Komore te godišnjim programom rada Komore i programom rada Savjeta, dok su njegove metode rada određene Poslovnikom o radu Savjeta.

Članice savjeta za proizvodnju i trgovinu farmaceutskim proizvodima, medicinskim aparatima i zdravstvene usluge:

1. Hеmоfаrm d.о.о. Bаnjа Lukа
  2. Gаlеnfаrm d.о.о. Grаdiškа