Druga sjednica Savjeta za građevinarstvo, industriju građevinskog materijala, komunalne i uslužne djelatnosti Područne privredne komore Banja Luka održana je u četvrtak 11.06.2026.godine.
Na sjednici je usvojen Izvještaj o radu Savjeta za 2025. godinu. Članovi su diskutovali o Programu rada Savjeta za 2026. godinu i iznjeli prijedloge i inicijative kako je dogovoreno na predhodnoj konstitutivnoj sjednici, a potom i donijeli zaključke o konkretnim aktivnostima.
Saglasni su da je potrebno formirati dokument kojim bi se ukazalo na nekomplementarnosti pojedinih zakona po kojima posluje građevinski sektor i preduzeća koja pružaju komunalne i uslužne djelatnosti.
Pokrenuti inicijativu za donošenja zakona o toplotnoj energiji ili predložiti pronalaženje rješenja u okviru postojeće zakonske regulative.
Predstavnici komunalnih preduzeća su ukazali na neophodnost uspostavljanja jedinstvene metodologije obračuna komunalnih uslugana na području cijele teritorije Republike Srpske i na potrebu povećanja cijena istih.
Aktivnije učestvovati u saradnji strukovnih škola, privrede i Komore, kao bi se prevazišao konstantan problem nedostatka radne snage u građevinarstvu, posebno zanatskih zanimanja.
Jedan od prijedlog je i upućivanje inicijative prema Republičkom zavodu za statistiku za elektronsko dostavljanje redovnih izvještaja.
Stručni saradnik za analize i finansije u Područnoj privrednoj komori Banja Luka je prezentovala Izvještaj o privrednim kretanjima januar april 2026 godine, a detaljno je prezentovan Finansijski izvještaj o rezultate poslovanja područja građevinarstvo i komunalne djelatnosti za 2025 i 2024 godinu. Zaključak je da su rezultati poslovanja u odlasti građevinarstva u 2025. godini bili lošiji ne





