Друга сједница Савјета за грађевинарство, ИГМ, комуналне и услужне дјелатности

23/06/2026 Друга сједница Савјета за грађевинарство, ИГМ, комуналне и услужне дјелатности

Друга сједница Савјета за грађевинарство, индустрију грађевинског материјала, комуналне и услужне дјелатности Подручне привредне коморе Бања Лука одржана је у четвртак 11.06.2026.године.

На сједници је усвојен Извјештај о раду Савјета за 2025. годину. Чланови су дискутовали о Програму рада Савјета за 2026. годину и изњели приједлоге и иницијативе како је договорено на предходној конститутивној сједници, а потом и донијели закључке о конкретним активностима.

Сагласни су да је потребно формирати документ којим би се указало на некомплементарности појединих закона по којима послује грађевински сектор и предузећа која пружају комуналне и услужне дјелатности.

Покренути иницијативу за доношења закона о топлотној енергији или предложити проналажење рјешења у оквиру постојеће законске регулативе.

Представници комуналних предузећа су указали на неопходност успостављања јединствене методологије обрачуна комуналних  услугана на подручју цијеле територије Републике Српске и на потребу повећања цијена истих.

Активније учествовати у сарадњи струковних школа, привреде и Коморе, као би се превазишао константан проблем недостатка радне снаге у грађевинарству, посебно занатских занимања.

Један од приједлог је и упућивање иницијативе према Републичком заводу за статистику за електронско достављање редовних  извјештаја.

Стручни сарадник за анализе и финансије у Подручној привредној комори Бања Лука је презентовала Извјештај о привредним кретањима јануар април 2026 године, а детаљно је презентован Финансијски извјештај о резултате пословања подручја грађевинарство и комуналне дјелатности за 2025 и 2024 годину. Закључак је да су резултати пословања у одласти грађевинарства у 2025. години били лошији него у 2024.