Подручна привредна комора Бања Лука домаћин 4. транснационалног састанка партнера пројекта Соле МЕД

23/06/2026 Подручна привредна комора Бања Лука домаћин 4. транснационалног састанка партнера пројекта Соле МЕД

Подручна привредна комора Бања Лука била је домаћин четвртог транснационалног састанка партнера пројекта Соле МЕД, који се реализује у оквиру програма Interreg Euro-MED. Током дводневног сусрета у Бањој Луци 17. и 18. јуна окупили су се представници партнерских организација из шест европских земаља с циљем прегледа досадашњих резултата пројекта, размјене искустава и планирања наредних активности.

Састанак је протекао у знаку интензивног рада на пројектним задацима, разматрања оствареног напретка и дефинисања наредних корака усмјерених на развој одрживих и отпорних територија Медитерана кроз примјену иновативних рјешења и јачање међурегионалне сарадње.

Посебан сегмент програма била је студијска посјета DIH Smart VillageКнежица, гдје су партнерима представљени примјери добре праксе у области дигиталне трансформације руралних подручја, иновација у пољопривреди и укључивања младих у процесе локалног развоја. Учесници су имали прилику да се упознају са активностима које доприносе унапређењу конкурентности руралних заједница и стварању нових развојних могућности заснованих на знању, иновацијама и одрживом управљању ресурсима.

Један од кључних резултата састанка било је потписивање Меморандума о разумијевању (МоУ), којим је успостављена Соле МЕД мрежа отворених лабораторија (Open Labs) на подручју еуро-медитеранске регије. Меморандум представља важан корак у преносу и прилагођавању успјешног модела Open Labsна партнерске територије, те стварању трајне мреже за сарадњу, размјену знања и подршку иновацијама у области одрживе биоекономије.

Током радних сесија партнери су разматрали приједлоге за даље ширење мреже, моделе њеног управљања и начине укључивања нових чланова из пословног, академског и јавног сектора.

Партнери су такође усагласили наредне кораке везане за припрему и имплементацију програма Bioeconomy Start-up Creation Lab, који ће током јесени бити реализован у свим партнерским земљама: Италији, Шпанији, Бугарској, Босни и Херцеговини, Кипру и Грчкој. Програм ће младим људима пружити прилику да кроз менторство, практичне радионице и стручне обуке развијају пословне идеје засноване на принципима одрживе биоекономије и отворених иновација.

Подручна привредна комора Бања Лука захваљује свим партнерима на активном учешћу, конструктивним дискусијама и успјешној сарадњи те се радује наставку заједничког рада на реализацији пројектних активности и развоју одрживих рјешења за будућност медитеранског региона.

Пројекат Соле МЕД реализује се у оквиру програма Интеррег Еуро-МЕД и окупља партнере из шест европских земаља с циљем развоја иновативних приступа одрживом управљању ресурсима, јачању локалних капацитета и подршци зеленој транзицији.

Више о пројекту пронађите на https://solemed.interreg-euro-med.eu/