Održivost kao imperativ - VI Konferencija i III Sajam preduzetništva žena u Republici Srpskoj

30.10.2023

Svoje proizvode i usluge predstavila su 23 privredna društva iz različitih sektora privrede kao što je prehrambena industrija, proizvodnja vina i alkoholnih pića, proizvodnja sokova, proizvodnja ambalaže i ambalažnih proizvoda, teksilna industrija, industrija namještaja, turističke usluge i usluge uređenja prostora i dekoracija, kozmetički proizvodi, grafička industrija, kao i napredni proizvodi kakva je „pametna“ klupa na solarni pogon.

Poseban štand imao je Institut za intelektualno vlasništvo BiH koji je predstavio svoju novu uslugu – IP preddijagnostika, namijenjenu privrednim društvima, a koja podrazumijeva besplatnu procjenu stanja i kreiranje preporuka za zaštitu intelektualnog vlasništva u preduzećima.

Na početku događaja prisutnima su se obratili predsjednik Privredne komore Republike Srpske, Pero Ćorić, politička savjetnica u Delegaciji EU u BiH, Biljana Barović i ministar trgovine i turizma Republike Srpske, Denis Šulić, koji su otvorili Konferenciju i Sajam.

Preduzetništvo žena veoma je bitno za ekonomski razvoj Srpske, s obzirom na to da privrednice stvaraju nove poslove za sebe, ali i za druge, učestvuju u rješavanju mnogih privrednih problema, kao i u iskorištavanju preduzetničkih mogućnosti.

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske, Denis Šulić rekao je da je sajam vrlo značajan događaj jer je privreda žila kucavica Srpske i izrazio zadovoljstvo što žene u prethodnim godinama u sve većoj mjeri preuzimaju rukovodeća mjesta u firmama, ali i osnivaju svoja privredna društva.

Generalni sekretar Privredne komore Republike Srpske, Dragana Kokot rekla je da je ovogodišnja Konferencija posvećena održivosti poslovanja jer Privredna komora Srpske nastoji informisati naše članice o zahtjevima koji sve intenzivnije dolaze iz EU u smislu održivosti poslovanja, dokazivanja porijekla energije, porijekla repromaterijala, zaštite na radu i drugim pitanjima koja su značajna za sva preduzeća, a posebno za izvozno orjentisana preduzeća.

Nakon otvaranja događaja, održan je panel na temu „Održivi lanci snabdijevanja“, kojim je moderirala generalna skeretarka PKRS, Dragana Kokot. Učesnice jako zanimljivog panela bile su Sanja Miovčić, izvršna direktorica Vijeća stranih investitora BiH, Azra Atagić-Ćatović, generalna direktorica poslovnog portala Akta.ba, Arijana Kovačević, direktorica „Tehno inde“ d.o.o. Banja Luka, Snežana Mrđa Badža, direktorica „Urbis centar“ d.o.o. Banja Luka, Tamara Simić, direktorica Sektora finansija, „ELAS Metalexpert Export‐Import“ d.o.o. Banja Luka i Željka Vidović, projekt menadžerica, UNDP BiH. Učesnici Konferencije čuli su i pojedinačna predstavljanja privrednica i njihova poslovna iskustava, i to poslovne priče Sandre Đukanović, „Vendom“ d.o.o. Laktaši, Radmile Vujović, „Centrošped“ d.o.o. Trebinje, Milane Ninković, „EFT RiTE Stanari“ d.o.o. Stanari i Jasne Jović, „Gloria line“ d.o.o. Banja Luka, te predavanja na temu „Inkluzivno liderstvo kao put ka održivom poslovanju“, koje je održao Branko Kecman, direktor Advantis broker a.d. Banja Luka.

Osnovni cilj Konferencije bio je, pored promocije preduzetništva žena i razmjene iskustava privrednica iz zemlje i regiona, govoriti o održivosti poslovanja i svim izazovima koje nosi vrijeme pred nama i novi propisi Evropske unije koje moraju ispuniti svi poslovni subjekti koji su dio međunarodnog lanca snabdijevanja.

U okviru Konferencije i programa Evropske mreže preduzetništva organizovani su bilateralni razgovori registrovanih učesnika.