Privredni susreti Srpske i Srbije u Banjoj Luci

Republika Srpska i Srbija intenziviraće privrednu saradnju što će omogućiti poboljšanje privrednog ambijenta i veće investicije, rečeno je danas na poslovnom forumu predstavnika Srpske i Srbije.

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je da se nastavlja privredna saradnja Srpske i Srbije, te istakao da investicije Srbije, koje su premašile dvije milijarde KM, pokazuju da Vlada Srbije vodi računa o Republici Srpskoj i srpskim narodu sa ove strane rijeke Drine.

Ministar privrede Srbije Adrijana Mesarović rekla je da je međutrgovinska razmjena značajnog obima, ali da postoji prostor za njen unapređenje.

“Postoji velika zainteresovanost privrednika u Srbiji za ulaganja u Republiku Srpsku i Vlada Srbije će se posebno angažovati oko takvih aranžmana. Svi investitori iz Republike Srpske su dobrodošli u Srbiju”, naglasila je ona.

Mesarovićeva smatra da najviše prostora za unapređenje saradnje ima u prerađivačkoj i prehrambenoj industriji, ali neće biti limitirana nijedna industrijska oblast.

Ona je istakla da je veoma bitno razvijati industrijske zone u Republici Srpskoj kako bi se spremno dočekale investicije iz Srbije i drugih zemalja.

“Okupljeni smo oko iste ideje. Republika Srpska se raduje uspesima Srbije, kao što je to i u obrnutom slučaju. U narednom periodu dve vlade će intenzivno raditi na povećanju obima ekonomske saradnje, ali i na realizaciji što većeg broja investicija i otvaranju novih radnih mesta”, navela je ona.

Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka Goran Račić, rekao je da je Srbija prvi spoljnotrgovinski partner Republike Srpske, koja čini 16,5 odsto ukupne spoljnotrgovinske razmjene, a ova zemlja je i najveći investitor u Srpskoj.

“Od tri milijarde evra ukupnih investicija, oko 1,25 milijardi ili 38 odsto je iz Srbije. Ako tome dodamo i činjenicu da je drugi najveći investitor iz Velike Britanije porjeklom sa naših prostora, sa investicijama blizu 400 miliona KM onda možemo reći da je skoro 50 odsto investicija iz Srbije”, rekao je on.

Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka Goran Račić, predstavio je prezentaciju “Generalni okvir ulaganja u Republiku Srpsku”, te prezentovao sve pogodnosti ulaganja i pronalaženje rješenja za buduće projekte.

Na poslovnom forumu, koji su organizovale Privredna komore Srpske i Srbije i Ministarstvo privrede Republike Srbije i Ministarstvo privrede i preduzetništva RS, učestvovalo je više od 70 privrednika, koji su, nakon obraćanja zvaničnika, održali bilateralne sastanke, na kojima su razmijenili iskustva, kontakte, te ostvarili potencijalne saradnje.