Sad je tvoja prilika: Inicijativa za održivo zapošljavanje INOVA

Konferencijom za medije, u prostorijama Područne privredne komore Banja Luka, danas je predstavljen program Inicijativa za održivo zapošljavanje – INOVA.

Naime, riječ je o projektu koji ima za cilj da uspostavi inovativni i održivi model saradnje institucija tržišta rada i socijalne zaštite, obrazovnih institucija, specijalizovanih organizacija i eksperata, u svrhu povećavanja mogućnosti za zapošljavanje dugoročno nezaposlenih osoba na području djelovanja JU Zavod za zapošljavanje Filijala Banja Luka.

Program INOVA je namijenjen nezaposlenim ženama i muškarcima, koji se nalaze na evidenciji Zavoda za Zapošljavanje duže od 12 mjeseci, koji će ovim putem steći set vještina i znanja koji su im potrebni da bi bili konkurentni na tržištu rada. Program traje 16 mjeseci, a obuhvata aktivnosti selekcije kandidata, profesionalno usmjeravanje, karijerno vođenje, psihološku podršku, obuke u institucijama i kod poslodavaca, te zaposlenje u respektabilnim privrednim društvima.

INOVA aktivnosti se realizuju u okviru projekta EUzaZapošljavanje koji uz podršku Evropske unije, Švedske i Međunarodne organizacija rada u BiH nudi mogućnost zaposlenja mladima, ženama iz ruralnih područja, ranjivim grupama uključujući osobe s invaliditetom, Rome/Romkinje i dugoročno nezaposlene osobe.

„Program INOVA ima dva veoma značajna cilja, prvi je da se aktiviraju, motivišu i obuče dugoročno nezaposleni kako bi dobili zaposlenje koje bi im omogućilo bolji kvalitet života. Drugi jednako važan cilj, je da kreiramo inovativni i održivi model saradnje između institucija tržišta rada i socijalne zaštite, obrazovnih institucija, specijalizovanih organizacija i eksperata kako bi sistemski pristupili problematici nezaposlenosti u Republici Srpskoj. Takav sistemski pristup čini ovaj program jedinstvenim u Republici Srpskoj, te može poslužiti kao model za dugoročno rješavanje problema nezaposlenosti“, poručio je tim povodom Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banja Luka, te naglasio da je vrijednost ovog projekta 229,451.35 evra.

Programom INOVA je predviđeno zapošljavanje minimalno 50 osoba sa područja banjalučke regije, odnosno sa područja Banjaluke, Gradiške, Čelinca, Laktaša, Srbca i Prnjavora.

„Na tržištu Republike Srpske postoji problem nezaposlenosti, ali takođe nedostaje kvalitetne radne snage. Upravo zbog nedostatka kvalitetne radne snage dovodimo se u situaciju da imamo nezaposlene osobe koje su prijavljene na Zavodu za zapošljavanje, a koje ne mogu da pronađu adekvatno zaposlenje. Nakon završetka programa na tržištu rada će se pojaviti minimalno 50 novih radnika, žena i muškaraca koji su stekli nova znanja i koji će dobiti zaposlenje i biti motivisani da rade“, rekao je Mladen Vrećo, direktor banjalučke filijale Zavoda za zapošljavanje, te naglasio da je u tom pogledu posebno značajno iskustvo i stručna podrška koju nudi i pruža Međunarodna organizacija rada tokom realizacije ovog projekta u BiH.

„Ono što program INOVA čini jedinstvenim je činjenica da je mnogo različitih institucija uključeno u njegovu realizaciju, a pogotovo je važno profilisanje, karijerno vođenje i psihološko osnaživanje nezaposlenih, što će biti zadatak Centra modernih znanja. S obzirom na to da je riječ o programu koji će ponuditi zaposlenje osobama koje su dugoročno nezaposlene, dakle koje su više od 12 mjeseci bez posla, stručno vođenje, odnosno rad na motivaciji i osnaživanju može biti ključno za zapošljavanje ove kategorije ljudi“, rekao je prof. dr Nebojša Macanović vođa tima andragoga i psihologa iz Centra modernih znanja.

Program INOVA vodi Područna Privredna komora Banja Luka, a partneri projekta su JU Zavod za zapošljavanje Republike Srpske, JU Centar za socijalni rad Banja Luka, Mašinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Univerzitet za poslovne studije Banja Luka, MAHLE Electric Drives Bosnia d.o.o. Laktaši, PMP Jelšingrad  d.o.o Gradiška, PMP Drive Systems a.d. Laktaši, BLP d.o.o Laktaši, SteelWood d.o.o Banjaluka, Grad Laktaši, Centar za unapređenje korporativnog upravljanja i Kreativno-edukativni atelje KEA

Svi zainteresovani se mogu prijaviti do 15. septembra 2024. putem sajta www.inova-posao.ba i u JU Zavoda za zapošljavanje filijala Banja Luka, a privredna društva koja žele da se se pridruže programu INOVA kao jedan od partnera mogu se obratiti Područnoj privrednoj komori Banja Luka.

Ove aktivnosti se realizuju u okviru projekta EUzaZapošljavanje koji finansiraju Evropska unija sa 4 miliona eura i Švedska sa jedan milion eura, a realizuje Međunarodna organizacija rada u BiH. EUzaZapošljavanje ima za cilj poboljšanje socio-ekonomske situacije i uslova života u Bosni i Hercegovini i usmjeren je na povećanje mogućnosti zapošljavanja mladih, žena iz ruralnih područja, osoba s invaliditetom, Roma i dugoročno nezaposlenih osoba, kombinovanjem programa bespovratnih sredstava i tehničke pomoći.

Za više informacija o projektu EUzaZapošljavanje, posjetite www.eu4employment.ba i kanale na društvenim mrežama (Instagram, Facebook i YouTube).