Savjet za kulturne i kreativne industrije

Savjet za kulturne i kreativne industrije Područne privredne komore Banja Luka osnovan je u martu 2023. godine sa željom da doprinesemo kreiranju povoljnijeg ambijenta za razvoj ovog sektora. Namjera je takođe da damo smjernice i pomognemo našim privrednicima da razumiju značaj integrisanja kreativnih industrija u svoje poslovanje kao i da svi sektori privrede budu svjesni promjena ambijenta i poslovnog prostora koji se u svemu tome otvara za našu ekonomiju, novih sektora i mogućnosti. U okviru Savjeta za kulturne i kreativne industrije, pokrenute su inicijative za formiranje sledećih odbora:

1. Odbor za gejming (izrada video igara)

Industrija video igara predstavlja jednu od najperspektivnijih svjetskih industrija, čiji godišnji prihodi prelaze nekoliko desetina milijardi evra. Područje PPK Banja Luka i Republika Srpska u cjelini, ima potencijal da bude jedan od inkubatora značajnih projekata industrije videoigara, te se na taj način pozicionira na mapu lokacija koje su od interesa za regionalnu i evropsku industriju video igara.

1. Odbor za muziku, produkciju, muzičke festivale

Područje koje pokriva PPK Banja Luka i Republika Srpska imaj bogatu muzičku scenu koja obuhvata sve žanrove, od klasične muzike do roka, popa, folka i elektronske muzike. Tu su koncertne dvorane, klubovi i muzički festivali koji pružaju platformu lokalnim i regionalnim talentima. Banja Luka je krajem 2023. godine ponijela titulu UNESCO kreativni grad u oblasti muzike, što je veliko priznanje za grad, ali i njenu obavezu i posvećenost u oblasti razvoja muzike.

1. Odbor za audio vizuelnu umjetnost (video portale, multimedije, animaciju)

Animacija je medij koji svakako može biti u funkciji čuvanja tradicije i kulture i proizvodnje novih sadržaja i vrijednosti, kojim možemo biti konkurentni i na stranim tržištima. Jedan od ciljeva je svakako stvoriti uslove za razvoj indsutrije animacije koji može donijeti višestruke koristi.

1. Odbor za turizam i kulturnu diplomatiju

Odbor za turizam i kulturnu diplomatiju ima zadatak da integriše i uvezuje pojedine sektore kreativnih industrija u cilju povećanja kvaliteta, kapaciteta i opsega turističke ponude Republike Srpske kao entiteta ali i na lokalnom nivou. Cilj je pokrenuti aktivnosti i projekte koji će doprineti da se razmijene iskustva, umreže domaći akteri u oblasti turizma, kulturnog turizma i kulturnog nasljeđa međusobno ali i sa dokazanim ekspertima sa međunarodne scene, kako bi se obezbjedio integrativni pristup u promociji Republike Srpske i stvaranju pozitivnog imidža u domaćoj i međunarodnoj javnosti.

Sekretar Savjeta: Dijana Đaković

Mejl: dijanak@bl.komorars.ba