Analiza domaćeg tržišta rada u prvom polugodištu ove godine otkrila je uznemirujuće trendove koji pokazuju da je povećan interes radnika za odlazak u inostranstvo, dok je istovremeno u BiH opao broj ponuđenih poslova što je preokret u odnosu na posljednje dvije godine kada je potražnja za radnicima rasla i do 30 odsto.
Podaci su to portala “MojPosao.ba” koji je specijalizovan za oglašavanja radnih mjesta i čija analiza pokazuje da je u prvoj polovini ove godine objavljeno 6.649 oglasa kojima je oglašeno 14.992 radna mjesta.
– U poređenju sa istim periodom lani, broj oglasa je u padu i to za 0,9 odsto, što predstavlja preokret u odnosu na prethodne dvije godine kada je potražnja za radnicima bila u velikom porastu. Lani je potražnja za radnicima rasla iznad 30 odsto u odnosu na 2021. – naveli su iz kompanije.
Dodaju da je prvi put nakon više od decenije zabilježen pad potražnje za radnicima u IT sektoru, dok je istovremeno porastao interes za kadrom u proizvodnji, zatim vozačima i radnicima u logistici. Poslodavci su tako od januara do juna najveći broj oglasa objavili u kategorijama komercijala i prodaja i to 21 odsto, zatim transport, skladištenje i logistika 9,93 odsto te ekonomija i finansije od 7,9 odsto.
– Pored pada potražnje u IT sektoru, koji je odraz globalnih dešavanja, smanjena je i potražnja za radnicima u prodaji, građevinarstvu i proizvodnji. Čak je i u ugostiteljstvu zabilježen blagi pad potražnje ove godine – rekla je direktorica operacija portala “MojPosao.ba” Nermana Ajanović-Hajdarpašić.
Kada je riječ o zapošljavanju u drugim zemljama, analiza pokazuje da je od ukupnog broja oglasa sedam odsto njih bilo sa inostranom lokacijom, a naše radnike najviše traže Hrvatska, Njemačka, Slovenija, Srbija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Austrija, Crna Gora i Kuvajt.
– U odnosu na isti period lani, broj oglasa sa inostranom lokacijom je manji za dva odsto. Međutim, uprkos manjoj ponudi poslova u inostranstvu, analiza pokazuje da je broj prijava na te oglase veći u odnosu na lani, na osnovu čega zaključujemo da su tražioci posla iz BiH više zainteresovani za zapošljavanje na ino-tržištu – stoji u saopštenju portala.
Najtraženija zanimanja 2023.
- Agent u pozivnom centru
- Trgovac
- Komercijalista
- Vozač (sve kategorije)
- Skladištar
- Radnik u proizvodnji
- Konobar
- Menadžer prodaje
- Bravar, zavarivač, tesar
- Kuvar
Naveli su da je za šest mjeseci u ovoj godini “MojPosao.ba” zabilježio 23 odsto više posjetilaca u odnosu na lani te da su objavljeni oglasi pregledani oko devet miliona puta.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić ističe da je pad broja radnih mjesta zanemariv te da u Srpskoj u gotovo svim sferama postoji potreba za zapošljavanjem dodatnog broja ljudi.
– Iako možda statistički izgleda da je došlo do zaustavljanja potražnje za radnicima to baš u stvarnosti nije tako. Kompanije i dalje traže liberalniji uvoz radnika iz stranih zemalja. Ono što je zabrinjavajuće jeste veliki interes ljudi za odlazak iz BiH i predmet analiza trebalo bi da bude zašto se ne pokušava nešto promijeniti da zadržimo radnike – rekao je Račić za “Glas”.
Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić za “Glas” kaže da Srpska trenutno ima najveći broj zaposlenih od osnivanja.
– Ono što može imati negativne efekte na tržište rada jeste potencijalna stagnacija ekonomije Evropske unije, pogotovo Njemačke što se donekle već odražava na pad tražnje za pojedinom robom iz BiH, pogotovo iz oblasti prerade drveta. Ako bi se kriza u EU produbila to bi se svakako negativno reflektovalo, ne samo na tržište rada u smislu smanjenih potreba za radnicima, već na cjelokupnu ekonomiju – rekao je Aćić.
Rad od kuće
U kompaniji “Posao.ba” kažu da rad od kuće i hibridni način rada postaju sve popularniji te da poslodavci sve više pružaju tu mogućnost.
– U 2022. godini na portalu je objavljen 171 oglas sa opcijom potpunog rada od kuće ili hibridnog načina, koji je kombinacija rada od kuće i iz kancelarije. Najveći broj oglašenih poslova koji su nudili tu opciju odnosio se na agente u pozivnom centru i programere. Isti trend se nastavio i u ovoj godini – naveli su iz kompanije.