Studijska posjeta u okviru Programa „Lokalni ekonomski razvoj u BiH“

Studijska posjeta gradovima Crikvenici i Rijeci je organizovana u okviru Programa „Lokalni ekonomski razvoj u BiH“ koji podržava BFC SEE sertifikovane opštine i gradove u razmjeni iskustava i dobrih praksi u oblasti lokalnog ekonomskog razvoja. Predstavnik Područne privredne komora Banja Luka-kancelarija Prijedor zajedno sa predstavnicima grada Prijedora i Agencije PREDA je dio klastera kojeg čine tri jedinice lokalne samouprave: Banja Luka-Prijedor-Čelinac. U okviru projekta “Lokalni ekonomski razvoj u BiH” koji realizuju Caritas Švicarske i „NIRAS“, a finansira Vlada Švicarske, organizovana je studijska posjeta za predstavnike 11 lokalnih samouprava iz BiH Republici Hrvatskoj, u periodu od 16. do 20. septembra 2024. godine.

U okviru posjete Gradu Rijeci, u Proizvodnom parku „Torpedo“, Iva Ribarić savjetnica u Gradskoj upravi Rijeka i direktor Riječke razvojna agencije „Porin“ Nenad Antolović predstavili su programe podrške razvoju  privrede i preduzetništva na području grada Rijeke  koji ima za cilj stvaranje povoljnog poslovnog okruženja. Najavljeno je i skorašnje otvaranje Sinergane, novog inkubatora za kreativne i IT industrije. Učesnici  su obišli i kompleks „Benčić“- bivši industrijski kompleks „Rikard Benčić“, koji je prenamijenjen u objekat kulture i obrazovanja, a koji je  proveden u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014-2020“.

U Gradskoj upravi Crikvenica, Vjekoslava Glavan, načelnica Upravnog odjela za investicije prostorno uređenje i imovinu u Gradu Crikvenica se obratila prisutnima i predstavila projekte koje provodi Grad Crikvenica. Snježana Sikirić, voditeljica Odsjeka za gospodarstvo, turizam i projekte predstavila je iskustva Grada u domenu participativnog budžetiranja, a Margareta Goić Beretin, Viša savjetnica za gospodarstvo, turizam i projekte  predstavila je programe podsticaja za razvoj preduzetništva s naglaskom na žensko poduzetništvo.

Ova studijska posjeta realizovana je uz podršku Privredne komore Republike Srpske, Tehničkog sekretarijata za BFC SEE programa sertifikacije, a doprinijela je ostvarivanju osnovnih ciljeva BFC SEE regionalne mreže koji se odnose na razmjenu iskustava BFC SEE lokalnih samouprava, jačanju konkurentnosti i medjuopštinskoj saradnji.