Privrednim društvima omogućene subvencije na tri plate u iznosu do 600 dolara mjesečno
Na Mašinskom fakultetu u Banjoj Luci, 26. novembra, predstavljeni su dosadašnji rezultati Inicijative za održivo zapošljavanje INOVA koje podrazumijevaju obuke za dugoročno nezaposlene, kao i benefite za privredna društva koja angažuju radnike koji će proći kroz ovaj program.
Među najtraženijim obukama su obuke za CNC operatere koje vrši Mašinski fakultet u Banjoj Luci, a kroz program INOVA polaznici će steći vrijedna znanja i vještine upravljanja ovim mašinama potpuno besplatno.
„Mašinski fakultet u Banjoj Luci ima dugu i prepoznatljivu tradiciju. Školujemo mašinske inženjere, odnosno stručnjake u oblasti mašinstva gotovo 50 godina. Međutim, prepoznali smo da postoji potreba za specifičnim znanjima i vještinama koje se traže na tržištu rada, a koje fakultet može da ponudi kroz program obuka dokvalifikacije i prekvalifikacije, te smo tako formirali obuke za CNC operatere i CNC programere kroz koje je do sada prošlo više od 700 ljudi. Otuda i naša saradnja sa Područnom privrednom komorom Banja Luka i ostalim partnerima u programu INOVA, jer će kroz ovaj program dugoročno nezaposleni kandidati, odnosno polaznici, proći obuku za rad na CNC mašinama potpuno besplatno, što će im povećati šansu za zaposlenje, jer jasno je ovaj profil kvalifikovanih radnika veoma tražen na tržištu rada“, rekao je prof.dr Branislav Sredanović, Koordinator CNC obuka na Mašinskom fakultetu u Banjoj Luci, te naglasio da su obuke na fakultetu već počele i da su utisci polaznika, ali i edukatora veoma pozitivni.
Dio polaznika programa INOVA se opredijelio za sticanje praktičnih znanja u oblasti računovodstva, administrativnog poslovanja, prodajnih vještina i marketinga, koje će pohađati na Univerzitetu za poslovne studije u Banjoj Luci.
„Svjesni smo da kod poslodavaca veliku prednost imaju oni kadrovi koji posjeduju praktično znanje i čiji proces obuke i prilagođavanja radnim procesima traje kraće, stoga smo u naš nastavni program i nastavne metode implementirali upravo veliki procenat praktične nastave, odnosno sticanja praktičnih znanja. Tako je i kada je riječ o obukama koje organizujemo u okviru programa INOVA. Naši polaznici će proći kroz kurs, odnosno obuku u oblasti računovodstva, administrativnog poslovanja, prodajnih vještina i marketinga, koja se sadrži od 75% praktičnog rada, što će im omogućiti da steknu vještine koje će im značajno olakšati i ubrzati proces pronalaska zaposlenja“, poručila je prof.dr Biljana Kozić Rađenović, Rektor Univerziteta za poslovne studije u Banjoj Luci.
Goran Račić, Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka, koja je nosilac programa INOVA, predstavio je dosadašnje rezultate projekta, te podsjetio da je ovaj projekat usmjeren na dugoročno nezaposlene osobe, odnosno, osobe koje se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje duže od 12 mjeseci.
„U prvoj fazi je kontaktirano više od 300 osoba, od čega je njih 100 odlučilo da uđe u projekat i prati takozvani korisnički put. Na ovom putu, naši korisnici su prošli profilisanje i karijerno vođenje stručnog tima psihologa i andragoga, nakon čega su i usmjereni na ove edukacije koje su u skladu sa njihovim mogućnostima, ali i očekivanjima i željama za usavršavanje“, rekao je Goran Račić, te je pozvao privredna društva da iskoriste ovu priliku i kroz program INOVA angažuju CNC operatere, CNC programere, računovođe, trgovce, administrativne radnike koji su im potrebni, jer na taj način dobijaju ne samo obučene radnike, već će kroz projekat moći da koriste i druge značajne benefite od kojih je istakao subvenciju na tri plate u mjesečnom iznosu do 600 dolara.
Tom prilikom, gosti te partneri i učesnici programa INOVA posjetili su prostorije Mašinskog fakulteta u Banjoj Luci u kojima se vrše obuke za CNC operatere te razgovarali sa polaznicima kao i edukatorima.
Podsjećamo program Inicijativa za održivo zapošljavanje – INOVA je pokrenut u julu ove godine, a ima za cilj da uspostavi inovativni i održivi model saradnje institucija tržišta rada i socijalne zaštite, obrazovnih institucija, specijalizovanih organizacija i eksperata, u svrhu povećavanja mogućnosti za zapošljavanje dugoročno nezaposlenih osoba na području djelovanja JU Zavod za zapošljavanje Filijala Banja Luka.
INOVA aktivnosti se realizuju u okviru projekta EUzaZapošljavanje koji uz podršku Evropske unije, Švedske i Međunarodne organizacija rada u BiH nudi mogućnost zaposlenja mladima, ženama iz ruralnih područja, ranjivim grupama uključujući osobe s invaliditetom, Rome/kinje i dugoročno nezaposlene osobe.
Ove aktivnosti se realizuju u okviru projekta EUzaZapošljavanje koji finansiraju Evropska unija sa 4 miliona eura i Švedska sa jedan milion eura, a realizuje Međunarodna organizacija rada u BiH. EUzaZapošljavanje ima za cilj poboljšanje socio-ekonomske situacije i uslova života u Bosni i Hercegovini i usmjeren je na povećanje mogućnosti zapošljavanja mladih, žena iz ruralnih područja, osoba s invaliditetom, Roma i dugoročno nezaposlenih osoba, kombinovanjem programa bespovratnih sredstava i tehničke pomoći.
Za više informacija o projektu EUzaZapošljavanje, posjetite www.eu4employment.ba i kanale na društvenim mrežama (Instagram, Facebook i YouTube).